Wspólnota Królowej Pokoju

przy PARAFII pw. MACIERZYŃSTWA NMP w ZBĄSZYNKU

Orędzie, 25. grudnia 2015 „Drogie dzieci! Również dziś niosę wam swego Syna Jezusa i obejmując [Go] daję wam Jego pokój i pragnienie Nieba. Modlę się z wami o pokój i wzywam was, abyście byli pokojem. Wszystkich was błogosławię moim matczynym błogosławiństwem pokoju. Dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie.”

Nasza Wspólnota

Orędzia Matki Bożej Medziugorju Apostolat Margaretka Czytania na każdy dzień Linki Kontakt

Strona Parafii |Główna | Świadectwa | Pielgrzymki | Program modlitewny | Maryja | Widzący | Wiadomości | Figury Matki BożejHistoria |

 

MEDZIUGORJE, 26. lutego 2005 r.

 

 

 

Drogie dzieci! Dziś wzywam was byście byli moimi wyciągniętymi rękoma w świecie, który umieszcza Boga na ostatnim miejscu. Dziatki, umieśćcie Boga na pierwszym  miejscu w waszym życiu. Bóg będzie was błogosławił i da wam siłę, byście  dawali świadectwo Boga miłości i pokoju. Jestem z wami i oręduję za wami. Dziatki, nie zapominajcie, że kocham was delikatną miłością. Dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie.”

 

Orędzie 25. lutego 2005r.

 

 

 

WYMOWA MODLITWY I PUSTYNI

 

W okresie Wielkiego Postu jesteśmy wezwani do wytrwałej modlitwy, postu, pokuty i uczynków miłosierdzia. Wszystkie te akty dopełniają się wzajemnie, stapiając się w jeden. Wszystkie są ważne i wynikają z siebie wzajemnie. Okres Wielkiego Postu jest wyjściem na pustynię. Pustynia ta nie jest bezsensowną samotnością. Pustynia jest przestrzenią naszego milczenia i mowy Bożej. Pustynia nie jest przestrzenią opuszczenia, ale spotkania. Ważne jest, by się zatrzymać w biegu. Ważne jest by, usłyszeć prawdziwe słowo pośród gwaru różnych rozmów. Pewien autor napisał: „Tyle jest słów – jedno słowo jest prawdziwe. Tyle jest dźwięków – który jest właściwy? Tyle ulic – jedna droga jest prawdziwa.”

Przestrzeń pustyni musimy napełnić duchem modlitwy i w ten sposób stwarzać oazę ducha. Dopiero dzięki modlitwie zrozumiemy czas samotności i pokusy. Jezus modlił się i tak pojmował czego pragnie Ojciec. Matka Boża modliła się i przyjęła Boży plan. Mojżesz modlił się i znalazł drogę – wybawienie. Modlitwa jest spotkaniem. Spotkaniem Boga i człowieka. Jest to spotkanie, którym się żyje. Dlatego Jezus mówi, że powinniśmy się modlić o każdej porze. Matka Boża często to powtarza w swoich orędziach.

Nasza modlitwa musi być pokorna i pozbawiona naszych planów. W modlitwie powinniśmy być wolni od wszelkiej pychy. Zawsze należy pamiętać wskazówki Jezusa, że musimy się modlić w ukryciu naszego serca. W modlitwie wszystko otrzymujemy, a mało dajemy. Dajemy puste serce, a Bóg oddaje nam je wypełnione. W modlitwie również należy umieć czekać. Kardynał Michaele Faulhaber napisał: „Miejcie zaufanie i cierpliwość przy każdej modlitwie, nawet jeśli Boże godziny powoli biją”. Bóg nigdy nie milczy i może najwięcej nam mówi wtedy, gdy mamy wrażenie, że Go nie słyszymy.

Wszyscy pragniemy przemian w swoim otoczeniu i na świecie. A one, jak nam się wydaje, nie zachodzą. Wtedy stajemy się niecierpliwi, myśląc, że świat jest zły. Wszyscy są źli. Tak naprawdę to należy pójść w odwrotnym kierunku. W istocie to my się musimy zmieniać. Przy tym dobrze jest wiedzieć, że nie możemy się zmienić przy użyciu jedynie naszej woli. Możemy jednak i powinniśmy pozwolić, by Bóg nas zmieniał. Bóg działa w czasie modlitwy i czyni z nas innych ludzi. Dlatego w okresie Wielkiego Postu i wszelkim innym czasie nie oczekujmy przemian innych ludzi, ale własnych. Albert Schweitzer wyraził to w ten sposób: „Modlitwa zmienia ludzi, a ludzie zmieniają świat.”

            o. Mario Knezović, OFM

 

 

W I A D O M O Ś C I

 

LICZBA KOMUNII ŚW. I KONCELEBRANSÓW

W styczniu w parafii Medziugorje udzielono 40 000 Komunii św., a Msze św. koncelebrowane były przez 761 kapłanów z kraju i z zagranicy.

W styczniu w Medziugorju przebywały grupy pielgrzymów z: USA, Włoch, Korei, Francji, Kanady, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji.

 

PREZENTACJA KSIĄŻKI „CHORWACI WIEDZĄ O TYM”

23 stycznia 2005 r. w Sali Wideo Centrum Informacyjnego „Mir” Medziugorje została zaprezentowana książka Ivana Ugrina „Chorwaci o tym wiedzą”, opublikowana przez wydawnictwo Matica hrvatska w Splicie. Ivan Ugrin jest wieloletnim dziennikarzem i redaktorem dziennika „Slobodna Dalmacija” Jest to już jego trzecia książka. Jego teksty znane są z tego, że ukazują współczesne problemy z chrześcijańskiego punktu widzenia.

Promocję książki zorganizowała Matica hrvatska w Čitluku, a recenzentami byli o. Miljenko Stopjć OFM, Josip Botteri Dini, Krešimir Šego i Andrija Stojić. 

 

10 LUTEGO – ROCZNICA MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI FRANCISZKANÓW Z PARAFII MEDZIUGORJE 

W święto błogosławionego kardynała Alojzije Stepinaca – 10 lutego w parafii Medziugorje wspominamy męczeńską śmierć franciszkanów z tej parafii: o. Križana Galicia OFM, o. Joze Bencuna OFM, o. Marka Dragićevicia OFM, o. Mariofila Sivricia OFM, o. Grgo Vasilja OFM i o. Jenka Vasilja OFM, sześciu z 66 franciszkanów prowincji hercegowińskiej, których komunistyczna partyzantka straciła pod koniec II Wojny Światowej.

Msza św. sprawowana jest za poległych w czasie I i II Wojny Światowej oraz Wojny Domowej pochodzących z parafii Medziugorje, jak i za wszystkich, którzy oddali życie za wiarę i ojczyznę. Mszy św. przy koncelebrze 18 kapłanów przewodniczył o. Branko Radoš OFM – proboszcz medziugorski. W homilii podkreślił wierność męczenników Chrystusowi i Kościołowi oraz, że ich przykład jest wzorem dla naszych czasów, w których zbyt łatwo wierzy się fałszywym wartościom. W czasie Mszy śpiewał chór parafialny prowadzony przez s. Slavicę Kožul, a krótkie życiorysy zamordowanych medziugorskich franciszkanów przeczytała dziennikarka Radia „Mir” Medziugorje Sanja Komadina. 

 

DZIESIĄTE MIĘDZYNARODOWE REKOLEKCJE KAPŁAŃSKIE

 Dziesiąte Międzynarodowe Rekolekcje Kapłańskie odbędą się w Medziugorju w dniach od 4 do 9 lipca 2005 r. Tematem rekolekcji będzie: Eucharystia i Maryja - Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie! (J 2, 5)

 

PROGRAM REKOLEKCJI

 

4 lipca 2005, poniedziałek

13.00 – 18.00 Zgłoszenia uczestników (żółty budynek za kościołem)

18.00                POCZĄTEK REKOLEKCJI

Modlitwa różańcowa, Msza św.

Modlitwa o uzdrowienie i tajemnice chwalebne Różańca św.

 

5 lipca 2005, wtorek

08.30    Laudes w j. łacińskim i adoracja Najświętszego Sakramentu

09.00    Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)

10.00    Przerwa

10.30    Modlitwa

15.30    Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)

16.30    Przerwa

17.00    Modlitwa

18.00    Modlitwy wieczorne (różaniec, Msza św., modlitwa o uzdrowienie)

 

6 lipca 2005, środa

08.30    Laudes w j. łacińskim i adoracja Najświętszego Sakramentu

09.00    Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)

10.00    Przerwa

10.30    Modlitwa

15.30    Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)

16.30    Przerwa

17.00    Modlitwa

18.00    Modlitwy wieczorne (różaniec, Msza św., modlitwa o uzdrowienie)

22.00    Adoracja Najświętszego Sakramentu

 

7 lipca 2005, czwartek

06.00    Różaniec na Górze Objawień

09.30    Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)

10.00    Przerwa

10.30    Modlitwa

15.30    Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)

16.30    Przerwa

17.00    Modlitwa

18.00    Modlitwy wieczorne (różaniec, Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu)

 

8 lipca 2005, piątek

06.00    Droga Krzyżowa na górze Križevac

spowiedź

16.00    Modlitwa, rozważanie

18.00    Modlitwy wieczorne (różaniec, Msza św., adoracja Krzyża Pańskiego)

 

9 lipca 2005, sobota

08.30    Przejście na grób o. Slavka Barbaricia OFM, modlitwa

09.00    Wymiana doświadczeń, świadectwa

 

ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI MSZA ŚW. O 12.00

 

Wykładowcą na tegorocznych rekolekcjach będzie o. Zvjezdan Linić, OFM. Urodził się w 1941 w Svilnie, w pobliżu sanktuarium Matki Łaskawej w Trsacie (Chorwacja). Do Zakonu Franciszkańskiego wstąpił w 1958 r., święcenia kapłańskie otrzymał w 1967 r.

Studiował w Samoborze, Zagrzebiu, Paryżu i Innsbrucku gdzie w 1970 r. obronił doktorat z teologii – z zakresu liturgii.W latach 1981–1997 jako kapłan działał pośród naszych pracowników w Innsbrucku, Paryżu, Nowym Sadzie oraz w Chorwacji w Trsacie, Karlovacu, Osijeku i Zagrzebiu. Od 1997 r. jest dyrektorem Domu Spotkania Tabor działającego przy klasztorze franciszkańskim w Samoborze, gdzie organizuje i prowadzi liczne rekolekcje i kursy dla wszystkich stanów w Kościele.

Posługę kapłańską poświęcił w największym stopniu młodzieży i Trzeciemu Zakonowi Franciszkańskiemu. Wielu młodym ludziom pomógł poznać Chrystusa Zbawiciela i wejść do Kościoła dzięki sakramentowi chrześcijańskiej inicjacji. Często prowadzi wykłady dla studentów teologii. Jest szczególnie aktywny w prowadzeniu rekolekcji dla kapłanów, zakonników i zakonnic oraz dla osób świeckich. Jest znany jako osoba prowadząca kursy pomagające w poznaniu podstawowego doświadczenia chrześcijańskiego oraz rekolekcji uzdrawiających i wyzwalających.

Zgłoszenia można przesłać poprzez e-mail: seminar.marija@medjugorje.hr, albo telefonicznie lub faxem: 00 387 36 651 999 (za Mariju Dugandżić).

Prosimy księży, którzy na własną rękę zapewniają sobie zakwaterowanie u rodzin w Medziugorju, aby w swoim zgłoszeniu podali również imię i nazwisko oraz numer telefonu rodziny, u której zamierzają się zatrzymać.

Księża, którzy nie mają możliwości załatwienia kwater na własną rękę proszeni są o zaznaczenie tego w zgłoszeniu, aby parafia mogła zarezerwować im miejsce.

Koszty rekolekcji pokrywa odprawienie pięciu intencji mszalnych.

Należy wziąć ze sobą: celebret, albę i stułę, Pismo Święte, radio o wysokiej częstotliwości FM i słuchawki (aby słuchać tłumaczenia symultanicznego).

Ponieważ nie wszyscy księża mają dostęp do Internetu i być może nie wiedzą o rekolekcjach w Medziugorju, prosimy organizatorów pielgrzymek, grupy modlitewne oraz centra pokoju, aby zamieściły tę informację we wszystkich dostępnych środkach przekazu, aby jak najwięcej księży mogło wziąć w nich udział. Prosimy również, aby, o ile jest to możliwe, materialnie wspomóc księży, którzy chcą przyjechać, a nie mają środków potrzebnych na pokrycie kosztów podróży (zakwaterowanie u rodzin w parafii jest bezpłatne).

Już teraz dziękujemy Państwu modląc się o błogosławieństwo.

 

REKOLEKCJE W „DOMUS PACIS”

W styczniu w domu modlitwy „Domus Pacis” odbyły się rekolekcje dla 30 członków młodzieży franciszkańskiej z Hercegowiny oraz dla 30 dziewcząt, które prowadzone były przez siostry franciszkanki.

 

Na stronie tej zamieszczono materiały z strony Chorwackiej Ojców Franciszkanów www.medjugorje.hr/ulazakplstipe.htm i  źródło “Enfants de Medjugorje” (“Dzieci Medjugorja”), www.childrenofmedjugorje.com

 

Archiwum wiadomości 

 

 

Zbąszynek 2002-2004

Telefon

0 (prefix) 68 384 99 29

Fax

-------------------

Poczta elektroniczna

Informacje ogólne:

 mjundzill@poczta.onet.pl , jurdan50@poczta.fm